08.05.2023

Projekt "Śladami Tkaczy"

Projekt "Śladami Tkaczy na pograniczu polsko-czeskim" współfinansowany z Funduszu Mikroprojektu Euroregionu Glacensis skończył się już prawie dwa lata temu, a międzyleska izba pamięci wciąż wita nowych odwiedzających. Bardzo się cieszymy, że oprócz turystów możemy również gościć grupy zorganizowane, które interesuje historia naszego regionu.
W ramach projektu mogliśmy stworzyć izbę pamięci oraz zakupić materiały promocyjne, które się właśnie wyczerpały. My się tym jednak nie przejmujemy, ponieważ to pokazuje, że jest zainteresowanie takimi miejscami.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem Domów Tkaczy.
Tel. 74 81 26 343


06.03.2023

Kreatywnie na pograniczu - Warsztaty

Od stycznia 2023 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu realizuje projekt "Kreatywnie na pograniczu" w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis.
Serdecznie zapraszamy na warsztaty oraz do śledzenia fanpage "MGOK Międzylesie" na Facebooku, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o projekcie.


29.12.2022

Projekt Babie Lato

W ramach realizacji projektu Babie Lato zakończyliśmy zajęcia realizowane w bloku lampworking. Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Babie Lato" współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektu Euroregionu Glacensis. Relacja filmowa i fotograficzna poniżej. 


29.12.2022

Babie Lato - szydełkowanie

W grudniu 2012 zakończyliśmy zajęcia szydełkowania realizowane w ramach projektu  "Babie Lato" współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektu Euroregionu Glacensis. Poniżej zamieszczamy fotorelację z warsztatów.

 


22.12.2022

Joga w Domu Kultury w Domaszkowie

W ramach projektu Babie Lato w Domu Kultury w Domaszkowie odbyły się zajęcia Joga. Uczestnicy zapoznawali się z teorią tego systemu, a następnie pod okiem doświadczonej Pani instruktor brały czynny udział w treningu ciała oraz medytacji. Warsztaty joga odbyły się w ramach projektu "Babie Lato" współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektu Euroregionu Glacensis


21.12.2022

Babie Lato

W ramach projektu Babie Lato w MGOK w Międzylesiu przeprowadziliśmy szereg zajęć z filcowania na sucho. Ta technika zdobienia polega na umieszczaniu wełny czesankowej w podłożu za pomocą specjalnej igły z zadziorami. Na fotografiach uczestnicy warsztatów oraz wykreowane przez nich rękodzieła. Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Babie Lato" współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektu Euroregionu Glacensis. Zajęcia odbywały się w Domkach Tkaczy w Międzylesiu przy ul. Jana III Sobieskiego w których obecnie znajduje się wystawa historii tkactwa na ziemi międzyleskiej.  Zwiedzanie jest możliwe w godzinach pracy MGOK w Międzylesiu - wstęp wolny. Zapraszamy  


21.12.2022

Warsztaty decoupage

W grudniu zakończyliśmy cykl warsztatów realizowanych w ramach projektu pt. "Babie Lato" współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektu Euroregionu Glacensis.  Zajęcia odbywały się w MGOK w Międzylesiu oraz w Domu Kultury w Domaszkowie. Na załączonych fotografiach widzimy uczestników zajęć, którzy pod okiem Pani instruktor  nakładają na specjalnie spreparowaną powierzchnię drewnianą kolorowe papierowe wycinanki jak również możemy podziwiać produkty finalne. Pięknie ozdobione skrzynki drewniane.   


17.11.2022

Skrzynia Beniamina

„Skrzynia Benjamina – bawimy się razem na pograniczu polsko-czeskim”

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu zakończył realizację projektu „Skrzynia Benjamina – bawimy się razem na pograniczu polsko-czeskim”. Projekt skierowany był do dzieci, a głównymi założeniami było napisanie i wydanie bajki pt.: „Skrzynia Benjamina”, stworzenie i wydanie gry, kartek pocztowych, magnesów oraz przygotowanie i przeprowadzenie wydarzeń dla dzieci. W 2021 roku trwały spotkania z Naszym czeskim partnerem oraz przygotowania merytoryczne do przeprowadzenia działań. W 2022 roku zostały zrealizowane założenia projektowe. Została wydana ilustrowana bajka, a także piękne bajkowe kartki i gry, które trafiły już do niejednego dziecka, a będą nadal rozdawane podczas różnych wydarzeń Gminy Międzylesie, a także po czeskiej stronie.

W ramach projektu odbył się jarmark, którego program składał się z: gry terenowej przeprowadzonej przez harcerzy i wolontariuszy, warsztatów cyrkowych, gry na instrumentach etnicznych, wykonywania instrumentów z recyklingu oraz pokazu „Bubble show”. Całe rodziny mogły skorzystać z poczęstunku, puszczać ogromne bańki mydlane czy bawić się chustą animacyjną.

Projekt kontynuuje tradycję międzyleskiego wilka, dzięki czemu zakupione zostały wilki, które wraz z tasiemką oznaczającą środki finansowania trafiały w ręce dzieci i osób odwiedzających miasto. Magnesy również przybrały kształt wilka i zagoszczą na niejednej lodówce.

Działania nie mogłyby się odbyć, gdyby nie pozyskane pieniądze z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis.


17.10.2022

Babie Lato - czas relaksu

W października br. w MGOK w Międzylesiu i w Domu Kultury w Domaszkowie odbyły się warsztaty pt. czas relaksu. Zajęcia tym razem były dedykowane paniom i były poświęcone stylistyce oraz sztuce makijażu.  Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Babie Lato" współfinansowanego z Funduszu Mikroprojektu Euroregionu Glacensis


23.12.2021

Babie Lato

Projekt realizowany ze środków EFRR i środków państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Partner czeski projektu "Babie Lato" - Orlickie Zahori.

W skrócie:

Projekt skierowany jest do kobiet w każdym wieku. Skupia się na odpoczynku poprzez sztukę. Podczas projektu kobiety będą mogły wziąć udział w wielu zajęciach manualnych i wykładach (online) z pogranicza wytwórstwa zapomnianego, jak i nowoczesnych technik twórczych, psychologii i zdrowia. Chcemy, aby te dziedziny się przeplatały. Dodatkowo ponieważ Międzylesie leży na terenach, na których dominowała niegdyś produkcja tkacka chcemy pielęgnować tę sztukę i połączyć ją z dzisiaj panującymi trendami.

Czytaj więcej

01.07.2021

Skrzynia Beniamina

czyli bawmy się razem na pograniczu polsko-czeskim

Projekt realizowany ze środków EFRR i środków państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. Projekt poświęcony jest dzieciom i dziecięcej wyobraźni, w ramach którego MGOK Międzylesie wyda pięknie ilustrowaną książkę dla dzieci, kreatywny przewodnik, zorganizuje jarmark oraz zakupi sprzęt animacyjny.

Czytaj więcej

15.11.2020

„Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim”.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu w dniach 02.01.2020 – 31.08.2020* r. realizował projekt „Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim”. Głównym celem projektu jest podjęcie współpracy, integracja i aktywizacja społeczności lokalnej w celu zwiększenia świadomości na temat tradycji, kultury i dziedzictwa regionu w znaczeniu transgranicznym w Gminie Międzylesie i Gminie Kraliki poprzez stworzenie Izby Tkackiej i zorganizowanie imprezy plenerowej, która będzie mieć na celu kultywowanie polskich i czeskich tradycji ludowych, popularyzowanie miejscowego dziedzictwa kulinarnego, promocję amatorskich zespołów ludowych i integrację społeczności.

*Termin realizacji został wydłużony do 31.08.2021 r. z powodu pandemii Covid 19

Czytaj więcej