Szlaki rowerowe

Łączna długość tras rowerowych w gminie - 135,3 km


Szlak zielony

Miedzygórze - Jaworek - Nowa Wieś - Goworów - Szklarnia -Międzylesie - Lesica - Niemojów - Poniatów - Rudawa - Mostowice.

Szlak o długości 42,6 km jest najdłuższym na terenie gminy. Ze względu na rónicę poziomów oraz ukształtowanie terenu należy do najtrudniejszych i polecany jest dla zaawansowanych rowerzystów. Szlak łączy wschodnią część gminy (Masyw Śnieżnika) z jej częścią południową (Masyw Gór Bystrzyckich). Na szlaku znajdują się liczne zabytki architektury, a część trasy biegnie w obszarach leśnych. W Mostowicach znajduje się drogowe przejście graniczne z Republiką Czeską.

Zobacz mapy: nr 2, nr 3, nr 4

 

Szlak czerwony

Bystrzyca Kłodzka - Wyszki - Ponikwa - Długopole Górne - Różanka - Międzylesie - Sikornik(550m) - Pisary - Jodłów - Przejscie Graniczne (Jodłów - Horni Morawa)

Szlak o długości 41,4 km na terenie gminy. Ze względu na rónicę poziomów oraz ukształtowanie terenu należy polecany jest dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Szlak najtrudnieszy jest na odcinku Pisary-Jodłów-prejście graniczne (różnica wzniesień na odcinki 10,7 km wynosi ok. 220 m. Szlak posiada charakter ponadgminny, łączy gminy Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie. Na szlaku znajdują się liczne zabytki architektury.

Zobacz mapy: nr 3, nr 4

 

Szlak niebieski

Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem - Mały Śnieżnik 1326m - Jodłów (Ostoja 550m) - Goworów - Gajnik - Roztoki - Długopole Górne - Gniewoszów - Jedlnik (746m) - Przełęcz nad Porębą (690m)

Szlak o długości 30,0 km. Ze względu na rónicę poziomów oraz ukształtowanie terenu należy do trudnych i polecany jest dla zaawansowanych rowerzystów. Szlak najtrudnieszy jest na odcinku Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem - Goworów, dzie szlak posiada wybitnie górski charakter. Na szlaku znajdują się liczne zabytki architektury, miejsca widokowe.

Zobacz mapy: nr 1, nr 4

 

Szlak zielony

Jaworek - Domaszków Szlak o długości 7,1 km. Najkrótszy i najłatwiejszy ze szlaków w gminie.

Szlak biegnie drogą asfaltową praktycznie w płaskim terenie. Polecany jest dla rowerzystów o najmniejszych umiejętnościach.

Zobacz mapy :nr 3

 

Szlak żółty

Miedzygórze - Jawor - Szeroka Kopa - Nowa Wieś - Goworek - Przełącz Puchacza

Szlak o długości 14,2 km. Ze względu na rónicę poziomów oraz ukształtowanie terenu należy do trudnych i polecany jest dla zaawansowanych rowerzystów, szlak posiada wybitnie górski charakter. Na szlaku znajdują się liczne zabytki architektury, miejsca widokowe. Szlak rozgałęzia się na wysokości Szerokiej Kopy tworząc dwa przebiegi: do Nowej Wsi (odcinek łatwiejszy - zjazd) i na Przełęcz Puchacza (trudniejszy odcinek - podjazd).

Zobacz mapy: nr 3, nr 1