Podróżniczy festiwal na Krzyżowej Górze

W niedzielę 18 września w godzinach popołudniowych zapraszamy na wspólne polsko-czeskie wejście na wieżę widokową Krzyżową Górę /Křížová hora/. Zbiórka o godzinie 13:30 przy kościele św. Mateusza. Dla każdego uczestnika przygotowaliśmy drobny upominek. Na szczycie odbędą się warsztaty z czeskim górskim pogotowiem ratunkowym Horską służbą. Od wieży widokowej pójdziemy pod kościół Wniebowzięcia Marii Panny w Sanovie. Obejrzeć tu będzie można drewniane rzeźby wykonane dla nowo przygotowywanej drogi krzyżowej. Autorem jest pan Bubák, miejscowy rzeźbiarz.

Program obejmuje:

  • prelekcję Rostislava Bartoňa na temat „W krainie opowieści”. Spotkanie połączone z wyświetlaniem bardzo ciekawych zdjęć z Gór Orlickich.
  • prezentację Michala Kudláčka Marii Sieberovej, którzy przedstawią Warszawę i Wrocław oczyma turysty (czego nie pominąć, czego unikać itd.).
  • przedstawienie „Szlaku Grzbietowego”, trasy grzbietowej prowadzącej z kraju libereckiego przez Niemcy, Polską i kraje hradecki, pardubicki i ołomuniecki na Pradziada. Będzie można poznać trasę, wyznaczoną już na początku XX wieku, która biegnie przez szczyty wszystkich masywów górskich leżących na granicy, prowadzając także do nowo zbudowanych wież widokowych.
  • Wirtualne zwiedzanie. To nowy projekt, który dofinansowano z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis. Przy pomocy okularów 3D będzie można się przenieść w miejsca bliskie i dalekie. Odwiedzimy halę sportową w Červenej Vodzie, wieżę widokową na Górze Krzyżowej (Křížová hora), kościół św. Mateusza w Červenej Vodzie i kościół Wniebowzięcia Maryi Panny w Šanovie. Z bardziej odległych miejsc będzie można zwiedzić Międzylesie. Zaprowadzimy Państwa do aquaparku, domu tkaczy i zamku.